The Most Important Questions You Should Ask Yourself Today

On the night between 27 and 28 of September, we had the opportunity to admire the spectacular Total Lunar Eclipse of a Supermoon at its perigee – the closest part of its orbit around Earth. That night I did not sleep, waiting for the best conditions for observation. Lots of thoughts filled my head, which often happens after sunset, especially in such a special night. And at some point, I realized that once again I will look at similar phenomenon for 18 years. FOR 18 YEARS! I will be 36 years old!

W nocy z 27 na 28 września, mieliśmy okazję podziwiać spektakularne zjawisko Zaćmienia Księżyca, któremu towarzyszyło osiągnięcie perygeum, czyli punktu jego orbity okołoziemskiej będącego najbliżej naszej planety. Tej nocy nie spałam, czekając na najlepsze warunki do obserwacji. Mnóstwo myśli krążyło w mej głowie, jak to często bywa po zachodzie Słońca, tym bardziej w tak szczególną noc. I w pewnym momencie uświadomiłam sobie, że po raz kolejny będzie mi dane spojrzeć na podobne zjawisko dopiero za 18 lat. Za 18 lat! Będę wtedy bliska ukończenia 36 roku życia!

11012378_913975888680212_3760667039638436115_o
Photo: Paweł Uchorczak

It is difficult to imagine such an amount of time, but I believe that we should try and ask ourselves – what kind of man I want to be, when once again I will be looking at this phenomenon? What do I want to achieve until that time, what places I want to visit, what I want to change in myself? How I imagine my future life? With whom I would like to share it?

Trudno jest wyobrazić sobie taką ilość czasu, ale wierzę, że powinniśmy spróbować i zadać sobie pytanie – jakim człowiekiem chcę być, gdy po raz kolejny podziwiać będę to zjawisko? Co chcę do tego czasu osiągnąć, jakie miejsca zwiedzić, co w sobie zmienić? Jak wyobrażam sobie moje przyszłe życie? Z kim chciał(a)bym je dzielić? 

If you don’t know where you’re going, you won’t go anywhere.
Kto nie wie, dokąd zmierza, nigdy nigdzie nie dojdzie.

Carlos Ruiz Zafón

Ask yourself, what is the most important in life for you; what makes you wake up in the morningAnd follow it. Think about what you’re missing, what you do not like. And change it. Live in harmony with yourself, so that for 18 years you can look at the moon with a smile and a sense, that you are in the right place.

Zapytajcie siebie, co jest dla Was w życiu najważniejsze; co sprawia, że macie ochotę wstawać każdego dnia. I podążajcie za tym. Zastanówcie się, czego wam brakuje, co wam się nie podoba. I zmieńcie to. Żyjcie w zgodzie ze sobą i sprawcie, abyście za te 18 lat, patrzyli na Księżyc z uśmiechem i poczuciem, że jesteście we właściwym miejscu.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s